W jaki sposób działa polisa ubezpieczeniowa NNW dla dziecka? Jakie są jej podstawowe elementy i od czego zależy zakres ochrony? W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię oraz związane z nią aspekty.
Czym jest szkolna polisa NNW i na jakich zasadach funkcjonuje
Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) stanowi formę pakietu ochronnego będącego zabezpieczeniem dla dziecka lub jego rodziny na wypadek zaistnienia różnych niepożądanych sytuacji; wśród nich wymienić można np. trwały uszczerbek na zdrowiu, wypadki, urazy lub śmierć dziecka. Polisa ta funkcjonuje nie tylko w obrębie szkoły i w godzinach lekcyjnych - oznacza to, że będzie chronić życie i zdrowie dziecka również w dni wolne (w tym w wakacje), a także poza terenem placówki.
Ponieważ polisa szkolna NNW stanowi swoiste połączenie ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia zdrowotnego, jej zakres obejmuje określone zdarzenia, wśród których najczęściej spotyka się:
- złamanie - rodzice otrzymują odszkodowanie niezależnie od tego, czy dziecko złamało kość na terenie szkoły, czy poza nią,
- pobyt w szpitalu - w tym przypadku rodzice otrzymują świadczenia finansowe za każdy dzień, w którym dziecko jest hospitalizowane,
- trwały uszczerbek na zdrowiu - jeżeli nastąpił wskutek wypadku komunikacyjnego, nieszczęśliwego wypadku, udaru mózgu lub zawału serca,
- śmierć dziecka - jeżeli nastąpiła wskutek wypadku komunikacyjnego, nieszczęśliwego wypadku, udaru mózgu lub zawału serca, w tym jego rodzica lub opiekuna.
Poza powyższymi sytuacjami szkolna polisa NNW może obejmować także i inne zdarzenia, które są w niej uwzględniane w zależności od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wśród dodatkowych okoliczności mogą się więc znaleźć m.in. porażenie prądem, poparzenie, odmrożenie, pogryzienie przez zwierzę, wstrząśnienie mózgu, zatrucie gazem lub chemikaliami czy amputacja kończyny w wyniku nowotworu złośliwego.
Poszczególne towarzystwa mogą również odmówić wypłaty odszkodowania. Do najczęstszych przyczyn zaliczają się m.in. urazy doznane w wyniku:
- wypadku pod wpływem substancji odurzających, w tym alkoholu,
- uczestnictwa w bójce, o ile nie ograniczało się ono do obrony koniecznej,
- samookaleczeń,
- urazu powstałego w wyniku nieudanego zabiegu kosmetycznego,
- uprawiania sportu ekstremalnego - zdarzenie to może jednak zostać dołączone do polisy dzięki wykupieniu stosownego rozszerzenia.