Rozporządzenia poświęcone ubezpieczeniom komunikacyjnym dotyczą pojazdów mechanicznych o charakterze lądowym. Są to samochody, motory, motorowery i pojazdy rolne. Ubezpieczenia komunikacyjne dzielimy na dobrowolne i obowiązkowe.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie OC należy do ubezpieczeń komunikacyjnych o charakterze obligatoryjnym. Regularne opłacanie składek to obowiązek każdego kierowcy posiadającego zarejestrowany pojazd. W przypadku zwłoki z płatnościami, kierowcy grozi wysoka grzywna. Co więcej, naraża on siebie na znacznie wyższe straty finansowe, bowiem w przypadku kolizji zostanie obciążony wszystkimi kosztami, które w normalnej sytuacji pokryłoby ubezpieczenie OC.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, po Polsce jeździ przeszło 30 milionów aut. Tylko w Warszawie jest ich ponad 1,3 miliona. Przy rosnącej liczbie użytkowników dróg, łatwiej o stłuczki i poważniejsze zdarzenia. Wszystkim, którzy każdego dnia pokonują zatłoczone ulice, trasy i autostrady, proponujemy najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne.
Ubezpieczenie samochodu
O tym, jak ważne jest ubezpieczenie samochodu, niech świadczą liczby. Służby prasowe Policji, opierając się na statystykach za rok 2019, poinformowały, że na polskich drogach doszło do blisko 30 tysięcy wypadków. Liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła prawie 3 tysięcy, a ponad 35 tysięcy osób zostało rannych. Statystki przypominają również, że każdego dnia dochodzi do ponad 1200 stłuczek!
Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla kierowców
Ubezpieczenie OC należy do ubezpieczeń komunikacyjnych o charakterze obligatoryjnym. Regularne opłacanie składek to obowiązek każdego kierowcy posiadającego zarejestrowany pojazd. W przypadku zwłoki z płatnościami, kierowcy grozi wysoka grzywna. Co więcej, naraża on siebie na znacznie wyższe straty finansowe, bowiem w przypadku kolizji zostanie obciążony wszystkimi kosztami, które w normalnej sytuacji pokryłoby ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie dodatkowe
Ubezpieczenia komunikacyjne to jeden z najważniejszych segmentów polskiej gospodarki. Według danych zgromadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń Polacy inwestują w ubezpieczenia transportowe ok. 15 milionów złotych rocznie. Dowodzi to jednego – komfort i poczucie bezpieczeństwa to rzeczy bezcenne. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wachlarz ubezpieczeń dodatkowych.
Ubezpieczenie Autocasco
Ubezpieczenie Autocasco chroni Państwa przed szkodami parkingowymi, kradzieżą pojazdu, zderzeniem z dziką zwierzyną oraz konsekwencjami błędów kierowcy. W ramach Autocasco możecie liczyć na bezpłatną naprawę pojazdu.
Ubezpieczenie NNW
Ubezpieczenie NNW to ubezpieczenie przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Chroni Państwa zarówno podczas jazdy, jak i w trakcie postoju. Wypłata odszkodowania dostosowana jest do wysokości składki oraz rodzaju uszczerbku. Należy pamiętać, że ubezpieczenie chroni nie tylko kierowcę, ale wszystkich podróżujących z nim autem.
Ubezpieczenie Assistance
Ubezpieczenie Assistance uprawnia Państwa do korzystania z usług pomocy drogowej. Wymiar wsparcia zależy od wykupionego abonamentu oraz indywidualnej umowy zawartej z ubezpieczycielem. Niektórzy z nich zapewniają poszkodowanym pełną obsługę warsztatową.
Każde z ubezpieczeń komunikacyjnych pełni określoną funkcję i pomaga wyjść z opresji. Szczegóły dostępne w poszczególnych zakładkach.
Jakie dokumenty potrzebne są do zawarcia umowy ubezpieczenia komunikacyjnego?
W celu zawarcia umowy ubezpieczenia komunikacyjnego należy przygotować podstawowe dokumenty, które wymagane są podczas zakupu polisy ubezpieczeniowej. Niezbędnymi dokumentami są:
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- umowa kupna-sprzedaży samochodu (w przypadku auta, które nie zostało jeszcze zarejestrowane),
- prawo jazdy,
- aktualna polisa ubezpieczeniowa.
Jeśli zakupiony samochód stanowi współwłasność, wówczas wymagane jest okazanie dokumentów wszystkich współwłaścicieli pojazdu, w celu ustalenia podstawowych danych osobowych każdego z właścicieli, m.in. numeru PESEL, adresu, daty wydania prawa jazdy.