Czy możliwe jest zawarcie takiej samej umowy ubezpieczenia - np. na życie - korzystając z usług więcej niż jednego towarzystwa ubezpieczeniowego? Jak to się odbywa i czy takie działanie w ogóle jest legalne? Zapraszamy do lektury.
Ta sama umowa w dwóch lub więcej towarzystwach ubezpieczeniowych - czy to możliwe?
Zgodnie z art. 8241 par. 1 k.c. ubezpieczenia majątkowe - takie jak OC i AC, Autocasco czy polisa mieszkaniowa - uprawniają nas do otrzymania odszkodowania stanowiącego równowartość poniesionych przez nas strat w następstwie zdarzenia, które obejmuje ubezpieczenie. Oznacza to, że suma świadczeń otrzymanych w ramach odszkodowania nie może przekraczać wartości zaistniałych szkód. Tym samym zaś posiadanie kilku różnych polis może okazać się zupełnie bezużyteczne, ponieważ nie poskutkuje wypłaceniem kilku różnych odszkodowań z ich tytułu.
Nieco inaczej ma się sytuacja w przypadku ubezpieczeń osobowych - jeżeli np. zadbaliśmy już o indywidualne ubezpieczenie na życie, wciąż możemy zdecydować się na uzupełnienie go za pomocą m.in. polisy grupowej, którą zaoferowano nam w miejscu pracy. Choć z pozoru może wydawać się to kolejnym niepotrzebnym wydatkiem (ponieważ będziemy musieli opłacać dwie składki zamiast jednej), w rzeczywistości taka sytuacja ma swoje zalety. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim fakt, że, decydując się na takie rozwiązanie, poszerzymy zakres obejmującego nas zabezpieczenia. Oznacza to więc, że nie tylko nie postąpimy niezgodnie z prawem, ale wręcz pozyskamy dodatkowy, szerszy aspekt ochrony. Co więcej - choć szczegóły są oczywiście zależne od rodzaju posiadanych ubezpieczeń - w razie wystąpienia zdarzenia uwzględnionego w polisie możemy otrzymać świadczenia z dwóch różnych miejsc, czyli de facto dwa odszkodowania.
Podobnie rzecz się ma w przypadku np. indywidualnego ubezpieczenia dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków połączonego z polisą oferowaną przez szkołę, do której uczęszcza.
Podsumowując - posiadanie tego samego ubezpieczenia w dwóch różnych towarzystwach nie tylko jest możliwe i legalne, lecz może też przyczynić się do uzyskania przez nas określonych korzyści.